Een schone, nette keuken, dat wil iedereen wel!
De Roemeense studente Denis Rotariu (25) volgt in Groningen niet alleen de studie Master of Sustainable Energy System Management aan de Hanzehogeschool, ze is ook ‘student manager’ in haar studentenflat Dragant, vroeger bekend als de Duindoornflat.
Duindoornflat, oude situatie
De flat aan de Duindoornstraat in Selwerd is onherkenbaar getransformeerd. De oude, met gele accenten, wat vermoeide hoogbouw is niet zo lang geleden ingrijpend verbouwd en daarbij omgetoverd tot een aantrekkelijke woontoren met een flink aantal comfortabele appartementjes. Want zo mag je de ‘tiny houses’ met eigen douche en toilet wel noemen. De oude fietsenkelder onder het gebouw maakte plaats voor een warme ontmoetingsruimte en een restaurant. Denis was de eerste bewoner van haar vernieuwde studio en ze is er erg blij mee. Al vier keer overwoog ze voorzichtig om te verhuizen, maar op de vraag ‘ga ik er dan op vooruit?’ was het antwoord elke keer weer een duidelijk nee!
Dragant, nieuwe situatie
Denis zegt het zelf zo: “Die eigen badkamer, waar je eigen regels gelden, dat is nog wel het beste! En de woonslaapkamer zelf is ook best ruim. Ik ga hier voorlopig niet weg.”
Wat je in Dragant nog wel deelt met anderen op een etage, is de keuken. Bij Lefier vinden we het belangrijk dat die schoon, veilig en opgeruimd is. Daar is Denis het helemaal mee eens. “Als ik anderen daarop wijs, krijg ik eigenlijk nooit klachten. Ze snappen het wel. Weet je, uiteindelijk wil iedereen toch graag een thuis met een fijne, schone keuken. 100% zeker.”
Denis houdt dus een beetje toezicht, op drie verdiepingen. Niet die van haar zelf, dat zou soms een beetje ‘awkward’ zijn en niet eerlijk, vindt ze zelf. Ze is één van de drie studentbeheerders in Dragant. Die houden voor Lefier op een tactvolle, betrokken manier een oogje in het zeil en dat blijkt te werken. Als tegenprestatie betaalt Denis wat minder huur.
Denis aan het woord: “Het was voor Lefier ook een beetje zoeken. In het begin was het beleid best streng, we mochten in de keuken niks ophangen, ook geen decoratie. Het moest helemaal leeg blijven. Daardoor dreigde het een wat kille, onpersoonlijke bedoening te worden. Bij nader inzien is het veel relaxter geworden. Er zijn nu bloemen, een gezellig zitje mag ook. Veel huiselijker allemaal.”
“Bij het opruimen en schoonhouden van de keuken speelt ook mee dat niet iedereen dezelfde opvatting deelt over ‘schoon’, vaak ook gedrag dat studenten van huis uit mee hebben gekregen. Ik was altijd al erg op schoon, netjes en gezond - dat draag ik hier uit.”
“We proberen als studentbeheerders ook wel om studenten uit hun isolement te halen, om eenzaamheid tegen te gaan. We hebben hier in Dragant te maken met een specifieke groep huurders, vooral veel internationale studenten die nogal eens de neiging hebben erg op zichzelf te zijn. Daar zijn een paar redenen voor: het voelt hier veilig, dat waarderen ze. Bovendien zitten de 'levendige' studentenhuizen met veel feestvierders voornamelijk in het centrum, voor je gevoel ver weg. Daar zijn ook de sociëteiten van de studentenverenigingen. Als je geen Nederlands spreekt, is het bij de verdeling van de kamers voor een kandidaat een stuk moeilijker om te hospiteren. Veel internationale studenten zijn dus aangewezen op de rustigere buitenwijken. Sommigen waarderen die rust alleen maar.
Wat voor de één een groot voordeel is (het comfort van een eigen appartement met veel privacy en alles erop en eraan), kan ook nadelig werken: je ziet de anderen op je verdieping minder vaak dan in het traditionele, drukke studentenhuis. Je hebt hier minder kansen op sociale contacten, en lang niet iedereen is zo sociaal ingesteld als ik!”
“Daarom vonden we het belangrijk om het restaurant beneden te promoten, als huiskamer, als ontmoetingsplek, ook om te studeren na sluitingstijd van de keuken. Voor die promotie en bewustwording over het restaurant heeft Lefier zelfs een tijdje speciaal iemand tijdelijk aangesteld, dat was Wouter. Wij houden nu als studentbeheerders de vaart erin door beneden evenementen te organiseren, door duidelijk te maken dat het restaurant dus ook toegankelijk is voor de bewoners zelf. Juist! Dat wist niet iedereen. We hadden al een Halloween Party vorig jaar, een SinterKerst New Year’s Eve en een Neonlight Party met blacklights, waarbij we iedereen vroegen om kleding te dragen die lekker opvalt onder dat licht. Er was al een Exam Session After Party (even lekker napraten na de examenstress) en nu pas nog een Halloween Movie Night. Waarmee we wilden zeggen: het hoeft geen ruig feest te zijn, je mag de gezamenlijke ruimte ook gerust gebruiken als kalme Hangout Lounge. Voor een film, een bordspelletje, een boek lezen, zomaar een praatje. Vooral die Movie Night was een groot succes, met overal blije gezichten!”
Blijft Denis na haar studie misschien in Groningen hangen? “Ik ga overal naartoe waar de energietransitie me het hardst nodig heeft. Dikke kans dat dat Groningen wordt! Dat zou ik geweldig vinden, het is hier heel fijn wonen.”